Haber

Malatya’da yapılacak kalıcı konutlar için ilk kazı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen Malatya’nın Battalgazi ilçesinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ilk etapta 1073 konut için ilk kazının yapıldığını ve sonra 750 konut yapılacak.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından Battalgazi ilçesindeki kalıcı konut çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

İlgili Makaleler

Kurum, afet evlerinin yanı sıra Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut atılımı olan “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamında yapılan konutların da hızla arttığını bildirdi. :

“Malatya Battalgazi’de ilk hafriyatı vurduk. İlk etapta 1073, sonraki etapta 750 yuva yapacağız. Hemen yanıbaşında ‘İlk Evim’ projemizde sosyal konutlarımız devam ediyor. de devam edecek ve afet konutlarımız hızla artacaktır.”

Bakan Kurum’un paylaştığı videoda, deprem konutları için istişarelerde bulunularak kanaat önderleri ve STK’ların görüşlerinin alındığına değinildi.

Yeni yerleşim yerlerinde yapılan mikrobölgeleme ve zemin etüt çalışmalarının ardından konut yapımına uygun yerlerde çalışmaların başlatıldığı vurgulanırken, Malatya’da ilk kazmanın vurulduğu anlara ait görüntülere de yer verildi.

“Bir yıl içinde hızlı bir şekilde teslim edeceğiz”

Bu arada görüşlerine yer verilen TOKİ Teknik İşler Daire Başkanı Arif Güney Gültekin, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Malatya’da yeni yerleşim yerlerinin belirlendiğini belirtti.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Gültekin, “Zemin etütleri yapıldı, projeleri yapıldı ve ilk hafriyatını yaptık. Deprem evleri yatay mimari zemin artı 3 veya zemin artı 4 olarak yapılacak. bir yıl.” açıklama yaptı.

“11 ilde 244 bin konutun temeli atılacak”

Konuyla ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 11 ilde 11 farklı nazım plan üzerinde çalışıldığı ve TOKİ tarafından her ilin dokusuna uygun özel konutlar yapılacağı vurgulandı.

Yeni yapılacak konutların altında dükkanların yer almayacağı bilgisinin yer aldığı açıklamada, “Bugün itibarıyla 21 bin 244 konutun inşaatına başlandı. 11 ilde 244 bin konutun temeli atılacak. 2 ay içerisinde merkezlerde, rezerv alanlarda ve köylerde inşaat süreçleri eş zamanlı olarak yürütülecek.” terim kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu