Haber

Mahkeme, en az 5 hastaya bakma zorunluluğuna itiraz eden profesörü haksız buldu

İzmir 5. İdare Mahkemesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyelerine eğitim görevleri dışında günde en az 5 hasta kabul zorunluluğuna itiraz eden kulak burun boğaz profesörünün talebini yerinde buldu.

DEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı, geçen yıl 28 Ocak’ta tüm öğretim üyelerine fazla mesailerine ek olarak en az 5 hastayla ilgilenme zorunluluğu getirmişti.

İlgili Makaleler

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Cenk Ecevit, kararın hukuka uygun olmadığını belirterek mahkemeye başvurdu.

İtirazı değerlendiren İzmir 5. İdare Mahkemesi, “2547 sayılı yasada öğretim üyelerinin görevleri arasında yükseköğretim kurumlarında, Yükseköğretim Okulunun amaç ve ilkelerine uygun olarak eğitim ve uygulamalı çalışmalar yapmak sayılıyor” dedi. bu kanunun önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim ve uygulamalı çalışmalarını yürütmek ve yetkili mercilerce verilecek görevleri yerine getirmek, davacının görevi göz önünde bulundurularak poliklinik hastasına bakmanın uygulamalı çalışma kapsamındadır ve davacıya verilebilecek görevlerden biridir.

Mahkeme kararında, ilgili sürecin kamu yararı ve hizmetinin gereklerine uygun olarak kurulduğunu ve hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek davayı reddetti.

???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu