Haber

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Rus heyetini şaşkına çevirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere dün Kazakistan’a gitti. Putin ve Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, iki ülke arasında yeni anlaşmaların imzalandığı görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Geleneği bozarak Rusça bilmesine rağmen konuşmasına Kazakça başlayan Tokayev, Rus heyetinde büyük şaşkınlık yaratırken, Putin çeviri için hızla kulaklığını taktı.

İlgili Makaleler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un çeviri için kulaklık arayışına girmesi dikkat çekti. Aralarında Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un da bulunduğu tüm Rus heyeti, Tokayev’in konuşmasını kulaklıkla dinledi. Tokayev konuşmasına Kazakça başladı, ardından Rusça devam etti.

“Devletler arası ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve güven esasına göre kurduk”

Tokayev, “Rusya, Kazakistan’ın stratejik ortağı ve müttefikidir. Ortak tarihin sarsılmaz değerleri, kalıcı dostluk, karşılıklı saygı ve güven temelinde, devletlerarası ilişkiler inşa ettik. Birçok alanda karşılıklı çıkarlar.Bu fırsattan yararlanarak Kazakistan’ın Rusya ile işbirliği “Türkiye ile çok taraflı iş birliğini daha da derinleştirmek için stratejik rotaya olan bağlılığımızı teyit etmek isterim” dedi.

Tokayev’in konuşmasının ardından konuşan Putin, Kazakistan’la ittifak ilişkilerine değinerek, “Uluslararası konuları ele aldık. Özellikle Avrasya Ekonomik Birliği (AEA), Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) ve Kazakistan’ın başkanlığını yaptığı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) aracılığıyla temaslarımıza dikkat çektik. “Başkanla tüm bu formatların geliştirilmesini ortaklaşa desteklemeye devam etme ve başkanlığı gelecek yıl Kazakistan’a geçecek olan Toplu Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde ittifakı güçlendirme konusunda mutabakata vardık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu